- Когато децата учат, между невроните се изграждат връзки, наречени „невронни пътища”.
- Колкото повече биват използвани тези невронни пътища, толкова по-устойчиви стават. По тази причина упражненията помагат за усвояването на нови умения.
- Децата преминават през различните етапи на развитие и надграждат своите умения за мислене през всеки етап Децата развиват своите умения по начина, по който строителите градят къща. Те започват от основата. От начина, по който е изградена основата през различните етапи, зависи как ще изглежда къщата и как ще се преминава от една стая в друга.Ето някои основни насоки за това как децата учат и усвояват различни умения. Ако сте загрижени за развитието на Вашето дете, трябва да знаете, че съществуват разнообразни похвати и обучителни методи, които могат да му помогнат да учи по най-подходящия за него начин.
Изграждане на системата от мозъчни връзки
Когато бебето приема информация от външния свят, неговите неврони се разклоняват и се свързват един с друг. Връзките на тези невронни пътища са като системата на електрическата мрежа. Всеки неврон може да има множество връзки с други неврони.
Тези своеобразни „жици”, обаче, не се допират една до друга. Напротив, те предават информацията в пространството между невроните – „електрическите кутии”, наречени синапси. Мозъчната биохимия (невротрансмитерите) подпомага предаването на тези сигнали по системата.Как работят невронните пътища
Всеки невронен път представлява верига. Когато електричеството премине по веригата, то предизвиква отговор. Например, когато натиснете ключа на осветлението, лампата светва. Някои мозъчни вериги като тази за дишането и кръвообращението, са изградени в мозъка още от раждането, докато други са зависими от дейността и опита. Те се нуждаят от входяща информация, за да заработят, и колкото повече биват стимулирани, толкова по-добре работят. Тази стимулация е по-сложна от включването на осветлението. Тя е свързана с опита и преживяванията на детето. Звуците, гледките, вкусовете, миризмите, усещанията и емоциите, всичко това помага на мозъка да освобождава невротрансмитери и да активира тези вериги.
Съкращаване на невронните пътища
Невронните пътища, които се използват по-често, стават по-силни. Веригите, които не се използват, отслабват и изчезват с течение на времето чрез процес, наречен „съкращаване”. Това е нормално – малките деца имат повече вериги, отколкото са им необходими. Съкращаването протича през цялото детство и юношество. Това означава, че мозъкът на децата е достатъчно пластичен да изгражда нови връзки и да усъвършенства често използваните невронни пътища. Това явление е известно като „невропластичност”.
Възможностите на невропластичността
Пластичността е особено важна при деца със затруднения в ученето и вниманието. Техният мозък обработва информацията по различен начин и невинаги използва ефективно мозъчната биохимия. Тези различия затрудняват изграждането или устойчивостта на някои невронни пътища. Усвояването на алтернативни начини за обработване на информацията се основава на пластичността. Тя помага на невроните да изграждат нови връзки. Може да е необходимо информацията да направи обиколка и да измине малко по-дълго разстояние, за да достигне до там, където е необходима, но все пак този процес може да бъде осъществен.
Учене чрез различните сетивни канали
Децата не трябва да се грижат за изграждането на невронните пътища. Това се случва по естествен начин, когато те изследват и изучават заобикалящия ги свят. Шведският психолог Жан Пиаже създава известната теория за това как децата развиват своите познавателни умения. Първият етап от когнитивното развитие той определя като сензомоторен стадий, който продължава от раждането до около 2-годишна възраст. През този стадий децата започват да координират възприетата информация и двигателните си умения. Малките бебета използват своите сетива – зрение, слух, допир, вкус и обоняние. Те опитват с уста, разклащат и хвърлят играчки. Също така, започват да се преобръщат и да достигат до предмети, а по-нататък да пълзят и ходят.
Всички тези дейности помагат да се изграждат невронните пътища, които контролират умения като движение, зрение и речево развитие. Например, бебетата продължават да издават звуци, които привличат необходимото им внимание. Те продължават да слагат в уста нещата, които им харесват на вкус, и да се придвижват до места, които искат да видят. Чрез тези повторения и упражнения се подсилват съответните вериги и тези дейности се извършват с по-голяма лекота.Учене чрез езика
Между 2 и 7 години езикът все повече се развива, когато децата научават много нови думи, използват по-сложни изречения и започват да четат. Това е критичен момент да се осигурят на детето разнообразни езикови стимули. Колкото по-широк е досегът на детето с многообразие от думи и идеи, толкова повече невронни пътища ще изгради.
Децата вече могат да включват различни предмети в игрите на основата на своето въображение. Например, можете да видите как детето язди голяма пръчка като кон или превръща кутия в космически кораб. Социалните умения също все повече се развиват на тази възраст.
Пиаже определя този етап от развитието като предоперационален стадий. Виждането на детето за света на този етап все още е егоцентрично. Предизвикателство пред децата е да разбират логиката, аргументите и перспективите на другите. Те често срещат трудности да се поставят на мястото на другия и могат да отправят критики към изборите и поведението на другите деца.Учене чрез логика
От 7 години до около средна училищна възраст, мисленето на децата все повече се основава на логиката. По време на този етап децата развиват своята способност да правят връзки между явленията. Те се превръщат в „детективи”, които могат да откриват и свързват „улики”. Възрастните могат да подкрепят децата в осмислянето на концепциите за причина и следствие, тъй като децата навлизат в стадия на конкретните операции според теорията на Пиаже. Децата започват да разсъждават по-умело, използват добре логиката и се учат да правят умозаключения.
В социален план децата развиват способността да се поставят на друга страна, да погледнат от чужда гледна точка и да разбират, че действията имат своите последствия. Веригите, които са свързани с емоциите и чувствата се засилват и съзряват.Учене чрез разсъждение
В юношеството, децата започват да мислят по-абстрактно и комплексно. Пиаже определя този етап като стадий на формалните операции. Децата вече умеят да издигат хипотези, обмислят множеството допускания „ако” в ситуациите, за да достигнат до възможни решения. В термините на обучението, това означава, че са способни да решават по-сложни математически задачи и да разбират в дълбочина литературни персонажи и сюжети.
С социално отношение, тези нови умения им помагат да осъзнаят, че реакциите на другите хора понякога се основават на различен опит и преживявания. Във физическо отношение, това означава, че са способни да свързват различни видове умения и да извършват по-сложни дейности като шофиране. Мозъчната мрежа става по-сложна, когато едни вериги се свързват помежду си с други и дават възможност на отделните умения да работят заедно.Основни изводи:
- Новият опит помага на детето да изгражда невронни пътища. Изследването на света помага на мозъка да се развива.
- Различните методи на обучение и други стратегии за интервенция могат да помогнат на децата с трудности в ученето и вниманието да изградят нови пътища и да развият повече умения.
- На всеки етап от развитието, има неща, които можете да направите, за да помогнете на своето дете да учи.
Източник: http://hestiabg.com